Skip to content

81 Newington LaneToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 26, 2010

Property Information

Block389
Lot33.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,991
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
35%
Improvement Value:$462,600
65%
Total Assessment$716,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,056+5.3%
2024$12,404+5.4%
2023$11,768+0.4%
2022$11,716+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 14582, Page 1989

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 12247, Page 601

Property Sale

Sale
$395,837
DeedBook 10699, Page 1297

Property Built

Built

Year Built: 2002