Skip to content

89 Newington LaneToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$713,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block389
Lot33.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,991
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
38%
Improvement Value:$418,000
62%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,244+5.3%
2024$11,632+5.6%
2023$11,019+0.4%
2022$10,970+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$713,000

From:

To:

Sq Ft2,991DeedBook 17069, Page 1328Recorded4/2/2018

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 12335, Page 1044

Property Sale

Sale
$355,270
DeedBook 10436, Page 1311

Property Built

Built

Year Built: 2001