Skip to content

128 Newington LaneToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$453,208
Last Sale Date
Mar 1, 2002

Property Information

Block389
Lot33.27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,890
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
32%
Improvement Value:$542,100
68%
Total Assessment$797,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,523+5.3%
2024$13,798+2.3%
2023$13,487+0.4%
2022$13,427+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$453,208
DeedBook 10773, Page 1076

Property Built

Built

Year Built: 2002