Skip to content

120 Newington LaneToms River, NJ 08755

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block389
Lot33.29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,680
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,800
37%
Improvement Value:$470,200
63%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,519+5.3%
2024$12,844-8.2%
2023$13,984+0.4%
2022$13,922+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft3,680DeedBook 20146, Page 1631Recorded9/29/2025

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,634DeedBook 16601, Page 1199Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$430,145
DeedBook 10337, Page 1287

Property Built

Built

Year Built: 2001