Skip to content

1319 White Oak Bottom RdToms River, NJ 08755

Built 2007
Other Exempt

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block390
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,020
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
20%
Improvement Value:$819,100
80%
Total Assessment$1,030,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$17,584+10.4%
2023$15,930+0.4%
2022$15,858+8.8%
2021$14,581+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft4,020DeedBook 16270, Page 1694Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 13586, Page 1227

Property Built

Built

Year Built: 2007