Skip to content

1340 Apple Blossom CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block390
Lot13.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,904
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
41%
Improvement Value:$556,700
59%
Total Assessment$943,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,194+5.3%
2024$16,335+11.3%
2023$14,681+0.4%
2022$14,616+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,904DeedBook 16524, Page 1425Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5578, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1998