Skip to content

1344 Apple Blossom CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block390
Lot13.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,880
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
41%
Improvement Value:$556,900
59%
Total Assessment$951,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,344+5.3%
2024$16,477+9.8%
2023$15,005+0.4%
2022$14,939+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,500
DeedBook 5468, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1997