Skip to content

1343 Apple Blossom CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block390
Lot13.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,485
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,200
39%
Improvement Value:$601,300
61%
Total Assessment$987,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,992+5.3%
2024$17,094+12.3%
2023$15,218+0.4%
2022$15,151+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft4,485DeedBook 16675, Page 656Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$656,000
DeedBook 14427, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$434,539
DeedBook 5538, Page 220