Skip to content

1432 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2002

Property Information

Block390
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,202
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
40%
Improvement Value:$356,600
60%
Total Assessment$595,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,841+5.3%
2024$10,299+10.9%
2023$9,285+0.4%
2022$9,244+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4694, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1973