Skip to content

1850 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block390
Lot23.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,232
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
36%
Improvement Value:$468,100
64%
Total Assessment$727,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,557+5.3%
2024$11,930+15.4%
2023$10,334+0.4%
2022$10,289+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft3,232DeedBook 19743, Page 1800Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10604, Page 967

Property Sale

Sale
$61,130
DeedBook 10257, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 1985