Skip to content

1856 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block390
Lot23.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,177
Acreage2.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,400
49%
Improvement Value:$281,600
51%
Total Assessment$556,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+5.4%
2024$9,374+4.4%
2023$8,978+0.5%
2022$8,937+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 10356, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1980