Skip to content

1866 Dino BlvdToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block390
Lot6.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,496
Acreage1.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
42%
Improvement Value:$570,300
58%
Total Assessment$981,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,879+5.3%
2024$16,986+7.2%
2023$15,847+0.4%
2022$15,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft4,496DeedBook 18459, Page 1958Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$707,165
DeedBook 11935, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 11263, Page 1271