Skip to content

1867 Dino BlvdToms River, NJ 08755

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block390
Lot6.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,625
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,800
38%
Improvement Value:$617,100
62%
Total Assessment$1,002,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,273+5.3%
2024$17,360+10.8%
2023$15,675+0.4%
2022$15,606+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft4,326DeedBook 18761, Page 1293Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft4,326DeedBook 18552, Page 1748Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 12763, Page 1460

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$584,010
DeedBook 11851, Page 1929

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 11263, Page 1271