Skip to content

1830 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08755

Built 2005

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 22, 2003

Property Information

Block390
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,663
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
27%
Improvement Value:$686,400
73%
Total Assessment$940,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,134+5.3%
2024$16,278+11.9%
2023$14,543+0.4%
2022$14,479+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11466, Page 843