Skip to content

1822 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block390
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,966
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
36%
Improvement Value:$370,100
64%
Total Assessment$580,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+5.3%
2024$10,048+5.2%
2023$9,550+0.4%
2022$9,508+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 15785, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1972