Skip to content

1816 Tall Ships CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block390
Lot8.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,230
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,200
42%
Improvement Value:$544,400
58%
Total Assessment$930,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,956+5.3%
2024$16,109+4.1%
2023$15,480+0.4%
2022$15,412+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft4,230DeedBook 17619, Page 1588Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$667,000
DeedBook 14857, Page 353

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 13558, Page 1096

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 12803, Page 649

Property Sale

Sale
$459,317
DeedBook 10637, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 2001