Skip to content

1829 Tall Ships CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block390
Lot8.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,612
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,600
45%
Improvement Value:$481,300
55%
Total Assessment$875,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,959+5.3%
2024$15,162+13.6%
2023$13,344+0.4%
2022$13,286+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 16483, Page 1332Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 15935, Page 1178Recorded11/7/2014

Property Sale

Sale
$489,800
DeedBook 10616, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 2001