Skip to content

1388 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$1,218,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block390
Lot9.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,072
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
49%
Improvement Value:$398,300
51%
Total Assessment$783,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,272+5.3%
2024$13,559+10.1%
2023$12,318+0.4%
2022$12,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,218,000
Sq Ft3,072DeedBook 20061, Page 113Recorded7/3/2025

Property Sale

Sale
$999,500
Sq Ft3,072DeedBook 19586, Page 560Recorded1/19/2024

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 16531, Page 1840Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 11097, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 10441, Page 1334