Skip to content

1353 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1979

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block391
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,604
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
45%
Improvement Value:$286,300
55%
Total Assessment$520,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+5.3%
2024$9,006-12.0%
2023$10,232+0.4%
2022$10,187+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 16566, Page 975Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5628, Page 205

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 3788, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1979