Skip to content

1389 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block391
Lot2.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2.5F2G
Dwellings6
ZoningRUR
Sq Footage2,423
Acreage2.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
32%
Improvement Value:$584,700
68%
Total Assessment$856,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,529+5.3%
2024$14,753-14.1%
2023$17,184+0.4%
2022$17,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft2,423DeedBook 16459, Page 839Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 15491, Page 1723

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 15024, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1989