Skip to content

1709 Tall Oak LaneToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Nov 12, 1987

Property Information

Block391
Lot6.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,769
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
35%
Improvement Value:$390,400
65%
Total Assessment$598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,903+5.3%
2024$10,358+0.7%
2023$10,289+0.4%
2022$10,244+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4616, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1987