Skip to content

1417 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 10, 2026

Property Information

Block391
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,479
Acreage1.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,200
43%
Improvement Value:$293,800
57%
Total Assessment$517,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+5.3%
2024$8,949-0.2%
2023$8,965+0.4%
2022$8,926+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,479DeedBook 20282, Page 1164Recorded2/11/2026

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,479DeedBook 17802, Page 949Recorded2/27/2020

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 15239, Page 448

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 11584, Page 1483

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4359, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1980