Skip to content

1320 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1976

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block392.01
Lot11.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,408
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
45%
Improvement Value:$349,900
55%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,568+5.3%
2024$10,990+27.0%
2023$8,651+0.4%
2022$8,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 18084, Page 966Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3542, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1976