Skip to content

1342 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$478,500
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block392.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,886
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
45%
Improvement Value:$355,400
55%
Total Assessment$640,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+5.3%
2024$11,085+33.6%
2023$8,298+0.4%
2022$8,262+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$478,500

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 17339, Page 403Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 10252, Page 363

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4978, Page 855

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969