Skip to content

1616 Raccoon DriveToms River, NJ 08755

Built 1977

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block392.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,557
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
40%
Improvement Value:$422,500
60%
Total Assessment$708,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,913+5.3%
2024$12,268+52.4%
2023$8,049+0.4%
2022$8,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,557DeedBook 16716, Page 596Recorded4/21/2017

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 5236, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1977