Skip to content

1620 Raccoon DriveToms River, NJ 08755

Built 2007

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block392.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description1F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,291
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
26%
Improvement Value:$811,600
74%
Total Assessment$1,096,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,980+5.3%
2024$18,982+11.2%
2023$17,074+0.4%
2022$16,999+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
Sq Ft4,291DeedBook 17877, Page 71Recorded5/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5176, Page 253

Property Sale

Sale
$21,800
DeedBook 3579, Page 737