Skip to content

1382 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1984

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block392.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,493
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
45%
Improvement Value:$362,100
55%
Total Assessment$655,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,943+5.3%
2024$11,347+21.4%
2023$9,348+0.4%
2022$9,306+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,493DeedBook 16912, Page 100Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 15546, Page 975

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 10195, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1984