Skip to content

705 Woodchuck LaneToms River, NJ 08755

Built 1979

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block392.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,844
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
34%
Improvement Value:$548,900
66%
Total Assessment$833,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,194+5.3%
2024$14,435+10.7%
2023$13,045+0.4%
2022$12,987+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft3,844DeedBook 18639, Page 181Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 14760, Page 1493

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN