Skip to content

1612 Badger DriveToms River, NJ 08755

Built 2024

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block392.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage---
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,400
25%
Improvement Value:$872,200
75%
Total Assessment$1,157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,091+326.9%
2024$4,940+58.2%
2023$3,123+0.4%
2022$3,109+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 18820, Page 1522Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3976, Page 51