Skip to content

1594 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block392.04
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,772
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,600
39%
Improvement Value:$350,600
61%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,462+5.3%
2024$9,939+4.8%
2023$9,487+0.4%
2022$9,446+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 17494, Page 1512Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 15444, Page 1253

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10346, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10097, Page 1554

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5077, Page 528