Skip to content

1573 Church RoadToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$509,634
Last Sale Date
Sep 16, 2004

Property Information

Block392.04
Lot117.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,672
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
28%
Improvement Value:$741,300
72%
Total Assessment$1,033,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,827+5.3%
2024$17,886+10.3%
2023$16,210+0.4%
2022$16,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$509,634
DeedBook 12268, Page 1922

Property Built

Built

Year Built: 2004