Skip to content

1592 Beverly CourtToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block392.04
Lot117.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,078
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
41%
Improvement Value:$428,400
59%
Total Assessment$720,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,133+5.3%
2024$12,477+4.1%
2023$11,988+0.4%
2022$11,935+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$453,729
DeedBook 12167, Page 1034

Property Built

Built

Year Built: 2004