Skip to content

1582 Kris CourtToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block392.04
Lot117.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,296
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
36%
Improvement Value:$517,000
64%
Total Assessment$813,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,813+8.7%
2024$13,628+3.7%
2023$13,137+4.6%
2022$12,564+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,296DeedBook 17364, Page 1086Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 14127, Page 475

Property Sale

Sale
$459,900
DeedBook 12341, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 2004