Skip to content

1607 Otter DriveToms River, NJ 08755

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2025

Property Information

Block392.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage6,428
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,400
29%
Improvement Value:$856,900
71%
Total Assessment$1,202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,906+5.3%
2024$20,812+6.2%
2023$19,594+4.5%
2022$18,752+22.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,040,000

From:

To:

Sq Ft5,969DeedBook 18101, Page 1832Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 11591, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10263, Page 1811

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4286, Page 271