Skip to content

1605 Otter DriveToms River, NJ 08755

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
Feb 9, 2026

Property Information

Block392.04
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,327
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,600
31%
Improvement Value:$773,200
69%
Total Assessment$1,119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,403+5.3%
2024$19,384+12.1%
2023$17,291+0.4%
2022$17,215+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,220,000
Sq Ft5,327DeedBook 20285, Page 146Recorded2/13/2026

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4639, Page 739