Skip to content

1690 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block392.04
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,507
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,600
33%
Improvement Value:$438,200
67%
Total Assessment$653,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,912+5.3%
2024$11,317+14.9%
2023$9,847+0.4%
2022$9,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft3,507DeedBook 19886, Page 1319Recorded12/26/2024

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970