Skip to content

1669 Jay Bird LaneToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2014

Property Information

Block392.04
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,582
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,200
47%
Improvement Value:$557,600
53%
Total Assessment$1,051,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,164+5.3%
2024$18,207-6.0%
2023$19,362+0.4%
2022$19,277+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006