Skip to content

1672 Jay Bird LaneToms River, NJ 08755

Built 2011

Last Sale Price
$1,415,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block392.04
Lot29.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,669
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,400
37%
Improvement Value:$825,100
63%
Total Assessment$1,314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,950+5.3%
2024$22,754+7.0%
2023$21,270+0.4%
2022$21,177+23.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,415,000
Sq Ft5,669DeedBook 17831, Page 1425Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 15071, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14044, Page 1651

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13859, Page 1934