Skip to content

712 Woodchuck LaneToms River, NJ 08755

Built 1974

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block392.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,505
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$413,400
59%
Total Assessment$698,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,725+5.3%
2024$12,089+16.2%
2023$10,402+0.4%
2022$10,356+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10137, Page 709

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4564, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1974