Skip to content

716 Woodchuck LaneToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block392.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,546
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,400
41%
Improvement Value:$489,900
59%
Total Assessment$835,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,048+5.3%
2024$14,296+10.7%
2023$12,915+0.4%
2022$12,858+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000
DeedBook 12316, Page 1207

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5489, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 4040, Page 663