Skip to content

730 Woodchuck LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Apr 25, 1985

Property Information

Block392.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,857
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,800
44%
Improvement Value:$474,400
56%
Total Assessment$850,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,491+5.3%
2024$14,717+12.3%
2023$13,105+0.4%
2022$13,047+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4302, Page 334