Skip to content

733 Woodchuck LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block392.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,657
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,400
50%
Improvement Value:$367,500
50%
Total Assessment$728,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,281+5.3%
2024$12,617+15.5%
2023$10,926+4.8%
2022$10,430+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,657DeedBook 18091, Page 798Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$325,750
DeedBook 5662, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4540, Page 596