Skip to content

1614 Otter DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block392.05
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,000
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,600
38%
Improvement Value:$577,200
62%
Total Assessment$923,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,832+5.3%
2024$15,991+10.8%
2023$14,438+0.4%
2022$14,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft5,000DeedBook 19039, Page 667Recorded5/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4232, Page 609