Skip to content

717 Woodchuck LaneToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$477,500
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block392.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,880
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
43%
Improvement Value:$486,700
57%
Total Assessment$857,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,620+5.3%
2024$14,840+11.9%
2023$13,267+0.4%
2022$13,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$477,500
DeedBook 15328, Page 516

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3933, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1980