Skip to content

1605 Badger DriveToms River, NJ 08755

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block392.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,229
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,600
39%
Improvement Value:$448,200
61%
Total Assessment$734,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,388+5.3%
2024$12,719+16.3%
2023$10,936+0.4%
2022$10,888+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft3,281DeedBook 17605, Page 1503Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 10095, Page 1261

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4132, Page 106