Skip to content

1606 Otter DriveToms River, NJ 08755

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block392.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,110
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,800
41%
Improvement Value:$507,800
59%
Total Assessment$859,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,662+5.3%
2024$14,880+11.5%
2023$13,344+0.4%
2022$13,286+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft4,378DeedBook 17071, Page 873Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 11326, Page 1932

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4337, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1970