Skip to content

1668 Amy CourtToms River, NJ 08755

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block392.06
Lot19.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,862
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
22%
Improvement Value:$775,200
78%
Total Assessment$992,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,089+5.3%
2024$17,185+10.1%
2023$15,613+0.4%
2022$15,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft4,862DeedBook 19894, Page 1450Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 12739, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11389, Page 472