Skip to content

1693 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block392.06
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,083
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
31%
Improvement Value:$461,400
69%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,240+5.3%
2024$11,629+1.4%
2023$11,468+0.4%
2022$11,418+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft3,083DeedBook 17573, Page 1904Recorded8/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 10357, Page 1280

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5039, Page 390