Skip to content

1741 Todd RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block392.07
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3301

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,050
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
60%
Improvement Value:$138,000
40%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+5.3%
2024$6,024+4.7%
2023$5,753+0.4%
2022$5,728+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5188, Page 423

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4966, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1986