Skip to content

1713 Symphony LaneToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block392
Lot15.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,247
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
42%
Improvement Value:$481,800
58%
Total Assessment$826,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+5.3%
2024$14,312+9.7%
2023$13,045+0.4%
2022$12,987+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$940,000
Sq Ft3,247DeedBook 19426, Page 1219Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$611,000

From:

To:

Sq Ft3,246DeedBook 16371, Page 1751Recorded4/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 15378, Page 515